Skip links

Toekomst ENCI terplekke bekeken

Een leerzame lezing en spannende rondleiding op het ENCI terrein gaf inzicht in de toekomst van het terrein en haar gebouwen.

Op zaterdag 12 april 2025 namen vanaf 10.00 uur zo’n 50 mensen deel aan het ENCI event dat door het CDA Maastricht was georganiseerd. De groep bestond uit zowel CDA leden en sympathisanten alsook uit deelnemers die los van het politieke belang het gebied beter wilden leren kennen.

Na de koffie met heerlijke vlaai werden ze welkom geheten door Pieter Stokking, één van de twee mensen die leiding geven aan de transitie van dat gebied. Vervolgens gaf ons gemeenteraadslid Mat Brüll een toelichting over de rol van de Gemeenteraad bij deze transitie. De Raad gaat het omgevingsplan voor het ENCI gebied wijzigen met als doel het erfgoed te beschermen. Dat bestaat uit zowel industrieel als cultureel erfgoed, met zowel Rijksmonumenten als Gemeentemonumenten.

Daarna presenteerde Iwan Roos, de tweede persoon die leiding geeft aan de transitie, de toekomstplannen. Eenieder verkreeg een goed zicht op de grote ontwikkelingskansen van dat gebied. Het terrein en de daarop liggende gebouwen zijn zondermeer uniek te noemen voor Nederland door de ontstane groeve en de immens grote en hoge gebouwen. Dat geheel wordt meegenomen in een plan dat 20 jaren behelst en waarin is voorzien in een horecafunctie, culturele functie, bouw van appartementen en het vestigen van kleinschalige circulaire ondernemingen.  Gefaseerd zal dat worden gerealiseerd, waarbij prioriteit wordt gegeven aan een snelle openstelling van het terrein.

Na de presentatie werden de deelnemers rondgeleid over het grote fabrieksterrein en konden de gebouwen ook van binnen bekeken worden. Het event werd afgesloten met een wandeling door de groeve onder leiding van Liesbeth, gids bij de Stichting Natuurmonumenten. Zij vertelde over de plannen van Natuurmonumenten met de groeve, maar gaf aan dat door de stikstofproblematiek daar voorlopig geen uitvoering aan kan worden gegeven.

Om 13.00 uur ging ieder huiswaarts, na een interessant event dat zich mocht verheugen in lekker zomerweer en in een gezellige sfeer waarin deelnemers ook veel met elkaar in gesprek waren.

Leave a comment